Софийско Метро

Въпроси, хвалби, проблеми, помощ за инсталация - всичко свързано с Трасетата

Модератор: cronos

Софийско Метро

Мнениеот agerginov » 25 Мар 2018, 08:51

Здравейте съфорумници и любители на влаковете.
Ще ви покажа кратка демонстрация на едно от трасетата, с което се занимавам свързано със Софийското метро.
Планът ми е за реално трасе, под ''реално'' става дума за дължината между метростанциите.
Тя е измерена по гугъл мапс, както и от други форуми съм чел, има снимки и данни касаещи софииското метро и метода на строителство - реален 1:1 мащаб спрямо оригинала.
Много мислих за откритите над-земни участъци и пресметнах възможността за откритите участъци да бъдат обсипани със зеленина и малко да се разграничават от оригинала.
Те са напълно открити, а не както в метрото закрити участъци. Виждат се блокове в далечината.
Видеото което съм заснел е в участъка Стадион В.Левски - Летище София.
Станциите са както следва по маршрут:
Стадион В.Левски - Ж.Кюри - Г.М.Димитров - Мусагеница - Младост 1 - Младост 3 - Интер Експо Център - Дружба - Искърско шосе - Летище София.
Станциите които са в участъка, не са оригиналните , но пък добивате представа. Станциите са дълги 105м - перонна дължина. Засега ограничения на скоростта и семафорна уредба не съм слагал, но смятам да я направя и да е действаща.
Не всичко по трасето досега е готово, но се добива реална представа за това как ще изглежда. Планът ми е да се направи цялата метромрежа + депо, но ми трябва време. Завоите и тунелите съм ги анализирал, докато съм се возил многократно в метрото, следя накъде се накланя вагона къде има стрелки и семафори. реално във играта времето за каране между В.Левски и Младост 1 е окло 7мин. В реалността е близко и това време от 7мин за действително пътуване. Не бих давал срокове кога би могло да бъде завършено трасето, тъй като го правя за лична угода и просто убивам време с играта. Когато някога успея да го завърша цялото ще го кача и тук в сайта, за да може да разцъквате и вие здраво с метрото. Ще публикувам от време на време нови клипове със ъпдейти. Поздрави на всички

Линк към видеото https://www.youtube.com/watch?v=YHG4Low10Uw
Играта се играе на 2560х1600 резолюция. Графичните настройки са на максимум.
Видеото е записано със NvidiaShadowPlay
Видео карта: Nvidia 1070Ti
Процесор: Intel I7 3960X
Дъно: Asus ROG Rampage IV
agerginov

Re: Софийско Метро

Мнениеот kostenurko123 » 25 Мар 2018, 10:16

Браво! Добре се получава. Продължавай напред!
Аватар
kostenurko123

Мнениеот stman123 » 25 Мар 2018, 14:33

Браво! :тутуу
Куче канибал се нарича Канибало
Аватар
stman123

Мнениеот agerginov » 10 Апр 2018, 15:37

Весели празници фенове на железопътния транспорт.
Откритите участъци на метро трасето, което правя полека лека, са значително подобрени и променени, както има и добавки към релсовия път. Трасето не изглежда така в отркитите участъци, както сте видяли повечето от вас в клипа, но е добавена растителност, сгради и инфраструктура.
Отркитите учасъци които се виждат в клипа за незапознатите са: От станция Ф.Ж.Кюри до Г.М.Димитров /От станция Г.М.Димитров след тунелния участък до Мусагеница / Станция Мусагеница до станция Младост I ( моста Въртопа ) / Станция Интер Експо - Цариградско Шосе до Дружба / Станция Софийска Света Гора до края на линия 1 - Летище София.
Срокове за завършване на трасето и евентуалното му качване тук в сайта още не мога да кажа, тъй като реално го правя в свободното си време, а то не е безкрайно.. уви работа ме зове.
Най-сериозната дилема пред трасето не е направата на самите линии на метрото, ами как точно да изглеждат отркитите участъци...
Пак казвам разстоянията между всички метростанции е 1:1 със реалността, както и градиента на наклони по трасето. Пример - Стадион В.Левски до Ж.Кюри е приблизително 2300м по Гугъл Мапс, реалното разстояние между двете станции е малко над 2км от думите на машинисти с които съм разговарял, влакът изминава разстоянието за малко над 2мин - във играта е 2.20мин ако се кара със реалната скорост в участъка. Времето за каране на влака в играта между станциите и тоталния път е +- 1мин разлика от действителността което е повече от 90% прилика и затова казвам, че е 1:1 със реалността.
Какво остава за правене:
1. Цялостно мапване на трасето от Стадион В.Левски до Обеля както и от Обеля до станция Витоша - М1 и М2 завършване на трасето.
2. Откритите участъци от Обеля до следгаровата зона на станция Ломско шосе да бъдат изградени.
3. Поставяне на гари/станции от Стадиона до Витоша по цялото трасе.
4. Поставяне на сигнализации - АЛС/АРС работещи семафори със сигнализация за скорост.
5. Оформяне на пространствата преди и след станциите до около 50м от гарите, както и оформянето на разклонения / тупици.
6. Евентуално да се напрегна и да направя действаща сесия със влакове и отделните метро линии, за което сигурно ще ми трябват малко указания.
agerginov

Мнениеот agerginov » 06 Май 2018, 07:18

Здравейте и весели празници на всички :)
Поработих още над трасето тия дни и лично ми допада това което правя, реално 1:1, но със нотка на артистичност (повече стрелки и по-различни открити участъци). Не съм сигурен дали да отварям в "тема прогрес/актуално" нов тред и да приложа снимки там. Затова на снимката като прикачен файл ще видите трасето почти готово - отвисоко. Зелените петна по картата обозначават наличието на станции, черното е фонов цвят за всички подземни части от трасето, където е надземно, то си личи по растителността на картата. .. трябва да се озелени и релефира терена от Обеля до Ломско Шосе и да се изгради участъка от Сердика 2 до станция Парадайс.
Приятен ден
Прикачени файлове
Trainz railroad simulator 2004 Screenshot 2018.05.06 - 09.04.51.41.png
agerginov

Мнениеот kostenurko123 » 06 Май 2018, 08:45

Браво! На коя версия го правиш?
Аватар
kostenurko123

Мнениеот DavitAngelov » 06 Май 2018, 09:21

Здравейте Честит Празник
Браво много добре се получава метро трасето :идеално
Радвам се ,че си отделил от свободното си време за да работиш по метро трасето
продължавай очакваме го :хоро :тутуу
Trainz Bulgaria
Аватар
DavitAngelov

Мнениеот agerginov » 06 Май 2018, 11:51

Здравейте,
Трасето се прави на версия - TS12 - Trainz Simulator 12 Build 52143.
Предполагам че, до края на днешния ден, ще бъде озеленен отркития участък от МС.Обеля до МС. Ломско Шосе, както и да бъде изграден тунелния участък от М2 между МС. Сердика 2 и МС. Витоша.
Метро депо Обеля, ще бъде изградено, но засега това остава на заден план. Когато е готово трасето, ще бъде поставена сигнализация от тип АЛС / АРС.
Сигнализацията ще бъде настроена, като максималната скорост между две станции ще бъде контролирана от АРС системата. Скоростта за влизане към станциите и поетапното намаляване до пълно спиране ще бъде със обозначителни табели за скорост и скоростта трябва да се следи от машиниста.
Максималната скорост за влизане на станции с дължина на перона минимум 120м. ( Сердика - Обеля ) - 60км/ч, като при влизане в станцията редуктора трябва да е на минимум 2ра позиция за спиране.
Максималната скорост за влизане на станции с дължина на перона максимум 105м. ( новоизградените станции ) - 200м преди станцията намаляване до 60км/ч и 50м преди входа на станцията намаляване до 40км/ч и спиране.
Скоростта в по-голямата част от трасето е 80км/ч.
В определени сектори скоростта е ограничена на 60км/ч или 70км/ч.
Има малки отсечки където скоростта е неограничена или максималната на състава 90км/ч.
Скорост от 40км/ч. ограничение на скоростта във:
1. Тупиците и шунтове - разделението на двете линии след станция Младост 1 посока Летище София и Бизнес Парк
2. Вход към станции - Летище София, Бизнес Парк, Сливница ( посока Обеля ).
3. Изход от станция Летище София до след тупика.
agerginov

Мнениеот agerginov » 07 Май 2018, 17:48

Ето ме пак.
Добри новини относно трасето - релосовия път е готов на 100%.
Стрелките са анимирани или по-точно s_switch_1/11 и s_switch_1/9.
Тунелните участъци и прилежащите разклонения и тупици са изградени също на 100%.
Предстои изграждане на Депо Обеля, макар че засега това не засяга движението на влаковете.
Участъкът Обеля - Ломско Шосе не е озеленен и предстои направата на довършителни работи.
Спокойно може да се кара от станция Летище София / Бизнес Парк до крайната станция Сливница / Витоша.
Дължината на трасето измерено в играта е 39,8км ( включва разклонението Младост 1 - Бизнес Парк ). което е изключително близко като показател до реалните 40км.
Може да сравните снимката от сега с тази от миналия път да видите добавените станции и как изглежда от горе трасето.
Трасето е 100% релефено със градиенти и наклони.
Извинявам се за факта, че го права на Trainz12 и ако бъде качено тук в сайта, не всички ще могат да го играят, но ви казвам изглежда уникално.
Доста време вложих в този проект (аз го правя за себе си, за да може като ми се кара симулатор на метро да си цъкам мойто си метро в което се возя всеки ден, но знам че вие може да го оцените и да ми помогнете), реално са минали поне 5-6 месеца, не съм и засичал... по спомен го карам.
Макар готово на 100% и да може да се кара нон стоп, има неща които на мен не ми харесват. Факта че между Ломско Шосе и Бели Дунав не стана така както исках. Трябваше да преправям цялото трасе наново за да си оправя грешката, затова просто има малък завой вместо да е предимно право :).Бих искал на повечето станции да има хора или да има поне малък на брой анимирани движещи се пътници. Искам да направя сесия в която да може да се избира дали да караш сутрин / през деня / вечер ( като за всеки времеви избор ще е различна AI натовареност на влакове), да избереш дали ще караш от Баучер към Летището и обратно или от Летището да тръгваш ( същото се отнаса за Сливница - Бизнес Парк ). Да има опция за Тръгване и Пристигане в депо, абе като цяло много опции за сесии и малко по малко да добавям разни неща по трасето като ел кутии и прочие.
Прикачени файлове
Trainz railroad simulator 2004 Screenshot 2018.05.07 - 19.01.03.48.png
agerginov

Мнениеот agerginov » 07 Май 2018, 19:20

https://www.youtube.com/watch?v=6TLQZEqSaEk

Това е линк към едно кратко видео от участъка между станция Витоша и станция Джеймс Баучер.
Изходд от тупик - МС Витоша - тупик станция Дж. Бауче - МС Джеймс Баучер.
Скоростта се контролира от АРС системата, като на таблото във влака се изписва позволената скорост в даден участък. Когато тръгваш тя е фиксирана и след изходен семафор на станция или тупик скоростта се сменя.
При приближаване и навлизане в станция има табели в тунела които са намаляващи се както следва 80км/ч - 70км/ч - 60км/ч - 40км/ч (при скорост в участък от 90км/ч) и 60км/ч - 40км/ч при максимална позволена скорост от 80км/ч.
Когато има табела за намаляване не винаги трябва да използвате спирачките ако има наклон, той ще намали скороста.
Важно - в повечето случаи, когато има табели за намаляване на скоростта е редно да намалите и да подържате тази скорост, докато не дойде следващата табела и така до влизането в станцията. АРС системата ще отчете изписаната скорост на табелата, но не веднага когато минете табелата със скорост. Така ще имате време да карате по инерция или да предприемете спиране, но имайте наум, че ако не сте намалили достатъчно и се смени стойността на таблото влакът при пусната АРС система ще включи спирачки и ще спре напълно ако до 1-2секунди не сте на скорост равна или по-малка от позволената.
Това ми е идеята за регулация на скоростта и семафорната уредба засега.
Това не е окончателна идея и търпи развитие и промени.
agerginov

Следваща

Назад към Трасета